Kategoriler
2018 Kamusal alanda bisikletle sanat

TÜYAP Artist 2018’de Engelsiz Pedal Obası

TÜYAP Sanat ve Kitap Fuarı alanında, artist 2018 kapsamında; Türkiye’den ve dünyadan sanatçı kolektiflerinin ve bağımsız sanat oluşumlarının katılımıyla derin, zorlu ve kışkırtıcı bir praksis olmayı amaçlayan ARTİST Deneyim’in bir parçası olarak Engelsiz Pedal Obamızı kurduk.

Ortopedik ve görme engellilerin kullanabileceği bisikletler, çadırlar, uyku tulumları, tur heybeleri, yama takımları, yedek iç lastikler… Normal zamanlarda Kadıköy’den başlayan sürüşlerimiz de dahil tüm faaliyetlerimizi, sanatsal birer praksis olarak fuar alanına taşıdık.

TÜYAP merkezli ilk sürüş, fuarın da ilk günü olan 10 Kasım Cumartesi sabahı ön selede gören, arka selede görme engelli bisikletçilerin pedal çebirdiği 3 tandem bisikletle gerçekleştirildi. Büyükçekmece Gölü etrafında bir tam tur atıp TÜYAP’a geri dönen engelli ve engelsiz bisikletliler, fuar ziyaretçileri ile tur anılarını paylaştıkları bir de söyleşi gerçekleştirdi. İsteyen herkes kendi bisikletiyle bu sürüşlü etkinliklere katılarak, Engelsiz Pedal ekibine yolda eşlik edebiliyordu.

Fuar alanında tandem bisiklet sürüş eğitimleri, Hiç bisiklet sürmeyi bilmeyenlere bisiklet sürüş eğitimleri, Engelli bisikletçilerin tur anılarını paylaşacağı söyleşiler, Patlak lastiğin nasıl yamanacağından Bisiklet seçim tavsiyelerine kadar türlü atölyeler ve deneyimler organize ettik.

Fuar boyunca amacımız, Engelsiz Pedal’ın geçmiş hikayelerini değil; fuarın mekansal ve zamansal düzleminde iki teker üzerinde geçen canlı, yaşayan varlığını bir deneyim olarak ziyaretçilere sunmaktı.

BKNZ: TÜYAP ARTİST 2018 Tanıtım Sayfası

Büyükçekmece Gölü’nün Etrafında Bir Tam Tur Pedal Çevirdik

ARTİST2018 deneyiminin bir parçası olarak, Büyükçekmece Gölü’nün etrafında bir tam tur attık. Ardından, sürüşte bulunan Engelsiz Pedal gönüllüleri ve eşlikçileri, TÜYAP’a ulaşarak fuar alanında sürüş deneyimi ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdi.

Derya Demiroğlu ile Beden-Zihin Uyumu Atölyesi

Çeşitlilik ve farklılıklarımızı, kendi özgün varlığımızla sanatsal üretim alanındaki fikirlerimizi ARTİST2018 alanına taşımak için organize ettiğimiz atölyelerden biri Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği işbirliğiyle gerçekleşti.
Performans sanatçısı Derya Demiroğlu eşliğinde; beden-zihin farkındalığı ile kalmak, nefesle uyumlanarak hareket etmek ve basit doğaçlama hareket egzersizleri üzerinden bir çalışma kesiti tasarladık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s