Paralimpik Bisikletler Ansiklopedisi

Paralimpik Oyunlar, çeşitli engelli gruplarından sporcuların katıldığı çok sporlu etkinliktir.

Orijinalindeki “paralympic” kelimesi; İngilizce, engelli anlamına gelen “paralyzed” ve “olympic” kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir. Yaz ve Kış Paralimpik Oyunları o dönemki Olimpiyatların hemen ardından yapılır. Tüm Paralimpik Oyunları Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından yönetilir.

Dolayısıyla paralimpik bisikletler, hem bu oyunlarda kullanılan bisikletleri kategorize etmek için başvurulan bir tabir, hem de bu engel gruplarının kullanımına uygun bisikletleri tanımlamak için kullanılan bir sınıflandırma olarak düşünülebilir.

Paralimpik bisikletlerin bilinirliğini arttırmak, kullanımını yaygınlaştırmak ve Türkiye’nin paralimpik oyunlara paralimpik bisikletçi göndermesi için öncü rol üstlenmek, Engelsiz Pedal’ın temel misyonlarından biridir.

Paralimpik Bisikletlere Kısa Bir Bakış

Paralimpik Olimpiyat Komitesi tarafından derlenen kısa tanıtım videosuyla paralimpik bisikletlere kısa bir bakış atın:

Paralimpik Bisiklet Türleri

Tandem(ikili) Bisiklet

İkili bisiklet veya tandem, iki ya da bazı tasarımlarda daha fazla kişinin, art arda veya bazı modellerde yan yana oturarak pedal çevirdiği çift kişilik bisikletlerdir.

Bu bisikletlerde aynakollar bir zincir ile birbirine sabitlendiğinden birlikte dönerler, bu nedenle bisikletteki iki sürücünün koordineli şekilde hareket etmesi ve pedal çevirmesi gerekir.

Klasik bisikletlerle karşılaştırıldığında, iki kişinin ağırlığı tek kişiye göre daha fazla olacağından, tandem bisikletler inişlerde genellikle daha hızlıdır. Bunun dışında, iki kişinin birlikte pedal çevirmesi, tandem bisikletin klasik bisiklete göre daha hızlı gideceği anlamına gelmez.

Bir birliktelik ifadesi olarak tandem kelimesi, pek çok alanda bir arada yapılan işleri ve işbirliğini vurgulamak için kullanılır. Benzer şekilde tandem bisikletler de, Engelsiz Pedal için iki kişinin yolculuk esnasında birlikte hareket etmesini, birlikte pedal çevirmesini ve yol almasını sağlayan bir araç olarak, toplumun farklı kesimlerinden insanları bir araya getirmek için idealdir.

Tricycle (üç tekerlekli bisiklet)

Tricycle veya üç tekerlekli bisiklet; özel ihtiyaçlar ve düzenlemeler doğrultusunda kişiye özel şekilde tasarlanabilen, Serebral Palsi gibi engel grupları veya denge sağlamakta zorluk çeken insanlar için oldukça elverişli bir araç haline gelen bir paralimpik bisiklet türüdür.

Standart bisikletin kadrosuna bazı eklemeler yaparak veya aks adı verilen bir dönüştürme kitini kullanarak bir tricycle dizayn edilebilir. Buradaki temel nokta, bisikletin kullanacak kişinin özel gereksinimlerine adapte edilmesi ve en konforlu şekilde kullanabileceği duruma getirilmesidir.

Handbike (el bisikleti)

Handbike veya el bisikleti, sporcuların pedalları elleriyle çevirdiği bisiklettir. Parapleji, tetrapleji, kısmı felç gibi engel gruplarından sporcular, paralimpik sistemde H1-H4 arasında kategorize edilir; bu aralıktaki sporcular bisikleti yatar pozisyonda kullanırlar. Alt ekstrimite ampute olan H5 kategorisindeki sporcular ise bisikleti dizlerinin üzerinde oturur şekilde kullanır.

Normal Bisiklet

Paralimpik oyunlar içinde bu kategori, ampute, uzuv kısalığı veya fonksiyonunu tam olarak yerine getiremeyen uzuv, hafif selebral palsi gibi engeli olan ancak normal bisiklet sürebilen sporcuların yarıştığı kategoridir. Bisikletler, bu kategorideki sporcuların özel ihtiyaçlarına ve durumlarına göre modifiye edilebilirler.